
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.2 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 7.1 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Housing Color | Black |
| Contact Shape | Square |
Stock: 27203
Distributors
pcbx
Unit Price$0.39417
Ext.Price$0.39417
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.39417 | $0.39417 |
| 10 | $0.36980 | $3.69800 |
| 25 | $0.34694 | $8.67350 |
| 50 | $0.32549 | $16.27450 |
| 100 | $0.30537 | $30.53700 |
| 300 | $0.28649 | $85.94700 |
| 500 | $0.26878 | $134.39000 |
| 1000 | $0.25216 | $252.16000 |
| 3000 | $0.23657 | $709.71000 |
| 5000 | $0.22195 | $1109.75000 |
| 10000 | $0.20823 | $2082.30000 |
